35 Yaş Üstü Hamilelik

Rahim Zarı Kalınlaşması (Endometriyal Hiperplaziler)
Şubat 25, 2015

35 Yaş Üstü Hamilelik

  1. Geciken hamilelikler için alınabilecek önlemler (yumurta dondurma gibi)
  2. 35 yaş üstü hamilelik hakkında bilinmesi gerekenler, riskler,
  3. Hamile kalmak için başvurulan yöntemler nelerdir?

 

Günümüzde en sık karşılaştığımız eğitim ve çalışma hayatını öne çıkartarak gebelik planlarını erteleyen kadınlarda yaş ilerlemesi ve bu durum gebelik oluşmasında zaman zaman sorun yaratmakta ve oluşan gebeliklerin devamında, genç yaştaki gebeliklerle kıyaslandığında bazı sorunlar daha fazla görülebilmektedir. Yaşın ilerlemesi asla gebeliğe engel değildir ama bazı sorunları taşımaktadır.

Gebeliğin oluşması için kadından yumurta hücresi, erkekten sperm hücresine ihtiyaç var. Erkekten gelen hücre olan “sperm” devamlı üretilen bir hücre, devamlı yapılıyor. Oysaki kadından gelen yumurta ise bir rezervden tüketiliyor. Bu rezerv kullanımı menopoza kadar devam ediyor. Kadın üreme organları içerisinde bulunan yumurtalıklarda yaklaşık olarak 300-400 bin adet olgunlaşmamış yumurta hücresi bulunmaktadır. Adet kanamalarının başlaması ile yani ergenlikten menopoza kadar bu olgunlaşmamış yumurta hücreleri her adet döneminde 1 tanesi tam olgunluğa ulaşarak yaklaşık adet döneminin ortasında yani 14-15. günlerde çatlayarak tüplerin girişine atılır. Doğumdan ergenlik dönemine kadar geçen sürede yumurta üretimi olmaz ve yumurtaların bir kısmı kendiliğinden yokolur (atrezi). Ergenlik ile birlikte her ay bir grup yumurta olgunlaşmak üzere gelişmeye başlar ancak bir veya iki tanesi olgunlaşırken grubun diğer bölümü zamanlı hücre ölümü ile yokedilir. Bu işlem vücudun fizyolojik çalışma programıdır. Yumurtalıklardaki yumurtaların erkenden kaybına genetik faktörler, sigara, ilaç, radyasyon ve çevresel faktörler arttırabilir. Kız bebeğin annesinden doğduğu gün mevcut yumurtaları onun yumurta rezervini gösterir.

Yirmili yaşlarda en kaliteli olanlar kullanılır ve büyük kısmı yokolur. Otuzlu yaşlarda kullanılan daha orta kalitedekilerdir. Kırklı yaşlarda kalanların kalitesi oldukça düşük olacaktır. Yıllar geçtikçe daha az kaliteli yumurtalar kalmaktadır ve oluşacak yumurtanın kalitesi azalacaktır. Buna etki hem bayanın genetik yapısından hem de yıllar içerisinde yumurtalıkların maruz kaldığı dış etkenlerden etkilenmektedir. 37 yaşından sonra tüketim hem çok hızlı oluyor hemde yumurtaların kalitesi bozuluyor. Yumurtanın kalitesinin bozulması 2 şekilde yansıyor, gebe kalamama ve oluşan gebeliklerdeki sorunlar (düşük riskinde artış, gebelik sırasında sorunlar). Gebelik elde etmek için yaptığımız tüm tedavi işlemlerinin başarısı 35 yaşından sonra, özellikle 37 yaşından sonra hızla azalıyor. 35 yaşından sonra 6 ay içerisinde gebelik oluşmuyorsa mutlaka bir doktor kontrolüne gitmeniz ve testlerinizin yapılması gerekmektedir. Yumurta rezervi azalan hastalara yardımla üreme teknikleri ile gebe kalmalarına yardımcı olunmalıdır.

Adetin 3. gününde yapılan bir ultrasonografi ile yumurtalıkların ve aynı gün yapılan kanda bazı hormonların düzeylerinin değerlendirilmesi ile over rezervi anlaşılmaktadır. Yumurtalık rezervini belirlemede kullanılan kan testleri ve ultrasonografik incelemeler tedavi sonucunu belirlemede kesin karar verdiremez. Adetin 3. Günü FSH ve Estradiol (E2) hormonları ile herhangi bir günde bakılan AMH (AntiMüllerian Hormon) ile yumurtalık rezervi değerlendirilir. Ultrasonografi ile de adetin başında antral foliküller sayılır. Günümüzde gebelik planlarını erteleyen kadınlarda yumurta dondurma seçeneği vardır. Düşük over rezervi olup henüz doğurmamış veya aile öyküsünde erken menopoz hikâyesinin üç uzman tabipten oluşan sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi durumunda yumurta hücreleri saklanabilmektedir.

Bayanların dikkat etmesi gereken çocuk sahibi olma konusundaki tercih zamanını belirlerken yumurtalıkların gerçek yaşının biyolojik yaştan farklı olabileceğidir. Hekime erken başvuru iyi sonuçlar için önemlidir.